20 najpopularniejszych słów w PR

Wyjątkowy, ciekawy, skuteczny, lepszy… Chociaż komunikaty prasowe poruszają najróżniejsze tematy, okazuje się, że często bazują na podobnym zasobie słów. Sprawdziliśmy, które określenia najczęściej pojawiają się w firmowych notkach dla mediów. 

Informacja prasowa, to niewątpliwie podstawowe narzędzie public relations, służące do komunikacji z dziennikarzami. Dobrze napisana i co najważniejsze na ciekawy temat, jest pierwszym krokiem do zainteresowania mediów naszą firmą, produktem czy przedsięwzięciem. Powinna mówić o rzeczach ważnych, nie tylko z punktu widzenia firmy (nadawcy), czy dziennikarza, ale przede wszystkim z punktu widzenia odbiorcy mediów. To tyle teorii. W praktyce przykuć uwagę dziennikarza jest trudno. Może właśnie, dlatego w komunikatach prasowych tak mocno podkreślane jest, że dana firma, produkt jest naj… Stąd też powtarzające się wyrażenia.

And the winner is…

Opracowując nasz ranking, przeanalizowaliśmy notatki prasowe zamieszczone na trzech portalach specjalizujących się właśnie w publikacji informacji prasowych: PRNews.pl, Pressoffice.pl i PRPortal.pl. Tego typu portali jest w internecie więcej, jednak do naszej analizy wybraliśmy jedne z najdłużej działających w PRowej branży.

Wyniki naszego mini badania nas nie zaskoczyły. W pierwszej dziesiątce najchętniej używanych wyrazów znalazły się takie jak, „najlepszy”, „największy”, „pierwszy”, „ważny”, „nowoczesny”, a samym szczycie tego zestawienia uplasowało się słowo „rozwiązanie.”  Poniżej wyniki naszego badania – badania z przymrużeniem okaJ.

Oto 20 najbardziej PRowych określeń:

 1. Rozwiązanie
 2. Jakość
 3. Najnowszy
 4. Pierwszy
 5. Dobry
 6. Największy
 7. Najlepszy
 8. Wzrost
 9. Ważny
 10. Nowoczesny
 11. Lepszy
 12. Łatwy
 13. Lider
 14. Wyjątkowy
 15. Ciekawy
 16. Skuteczny
 17. Nowy
 18. Nagradzany
 19. Wiodący
 20. Uznany

A jak może wyglądać krótki komunikat, który zawiera wszystkie 20 najpopularniejszych słów w PR. To nasza propozycja: Lider rynku, uznany i wielokrotnie nagradzany, zaprezentował najnowsze, ciekawe rozwiązanie, które niewątpliwie jest pierwszym, tak nowoczesnym i skutecznym, a przy tym łatwym w obsłudze narzędziem. Do jego zbudowania wykorzystano najlepszej jakości komponenty, największych i wiodących producentów w Polsce. Rozwiązanie to, jak zapowiada firma, jest dla niej wyjątkowo ważne, gdyż niewątpliwie przyczyni się do jej wzrostu na rynku. Firma jest pewna, że ten rok będzie dla niej dobry i na pewno lepszy od poprzedniego.

Ciężko się czyta, prawda? Dlatego nasze zestawienie można potraktować, jako wskazówkę, jakie słowa omijać pisząc informację prasową.  A jak to zrobić? My polecamy najprostszy sposób, czyli zajrzeć do słownika synonimów języka polskiego.

Dobierzemy działania dostosowane do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami: biuro@comunicativo.pl 606 221 784

Zobacz koniecznie

Klienci chcą marek z wartościami. Komunikuj je!

„Trzeba wejść w biznes i w nim po prostu być” – te czasy już minęły… Współczesne […]

Blog firmowy, Marka, Marketing, Public relations

Influencer marketing dobrze zmierzony

Wpływowy, znany i (nie) zawsze przez wszystkich lubiany, a do tego chętnie wyrażający swoje opinie na […]

Blog firmowy, Digital marketing, Influencer marketing

Dobry PR, to kompleksowy PR

Obszar działań public relations jest często utożsamiany wyłącznie z media relations bądź pisaniem tekstów np. do […]

Content marketing, Public relations

Łódź Kreuje © Comunicativo 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone