Employer branding – sztuka przyciągania najlepszych pracowników

Rynek pracownika, nieskuteczne rekrutacje, stałe rotacje w zespole… Czy Twoja firma również boryka się z problemami w kwestii zatrudniania nowych pracowników? Jeśli tak, z pomocą może przyjść dobrze opracowany employer branding, czyli sztuka budowania marki pracodawcy.

Według badań przeprowadzonych przez HRM Institute w 2017 roku, aż 86% firm uznało, że posiadanie strategii employer branding wpływa na łatwość przyciągania nowych kandydatów do pracy. Równocześnie zaskakuje fakt, że tylko 14 % spośród pracodawców posiada sprecyzowaną strategię. Na szczęście już 32% firm pracuje nad budowaniem marki pracodawcy. Działania w zakresie employer branding są kluczowe ze względu na rosnącą konkurencję na rynku pracy i deficyt kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach związanych z nowoczesnymi branżami.

Employer branding – sposób na problem pracodawców

Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie przedsiębiorstw w zakresie pozyskiwania nowych i utrzymania obecnych pracowników jest właśnie employer branding – budowanie marki pracodawcy. Co to właściwie oznacza? Nazwa ta odnosi się do wszelkich działań firmy, których podstawowym i głównym celem jest stworzenie pozytywnego oraz spójnego wizerunku „pracodawcy z wyboru”.

Chodzi o to, aby pracownicy (potencjalnie oraz obecni) widzieli w firmie atrakcyjne środowisko pracy, dające możliwość rozwoju własnej kariery. Employer branding jest zatem strategią długoterminową, którą można podzielić na wewnętrzną i zewnętrzną.

Employer branding wewnętrzny jest skierowany do osób, które pracują w firmie. Działania polegają przede wszystkim na budowaniu przyjaznej, nierzadko „rodzinnej” atmosfery w pracy i możliwości rozwoju zawodowego. Natomiast zewnętrzny employer brandingu skupia się na szukaniu i przyciąganiu utalentowanych pracowników.

Employer branding zewnętrzny to rozbudowana strategia rekrutacyjna. Ogłoszenie umieszczone na popularnych serwisach, które do tego służą, to za mało. Nie wystarczy również atrakcyjne wynagrodzenie, bowiem pracownicy chcą czuć się w miejscu pracy dobrze i swobodnie; chcą traktować to miejsce jak „swoją” firmę. A gdy firma będzie w stanie pokazać, że jest otwarta i przyjazna, przyciągnie więcej zainteresowanych.

Warto pamiętać, że zadowolony pracownik jest najlepszym ambasadorem marki i generuje tzw. marketing szeptany, dobrze mówiąc o firmie. To przekłada się na stale rosnącą, dobrą reputację. Wartości te przekładają się także na koszty działalności. Rachunek w tym przypadku jest prosty – firma, w której ludzie czują się dobrze nie boryka się z dużą rotacją pracowników, znacząco spadają więc koszty rekrutacji, a przy okazji można zaobserwować mniejszą absencję chorobową. Pracownicy rozwijają się zdobywając kwalifikacje, które czynią z nich specjalistów – a na nich zależy najbardziej każdemu przedsiębiorcy.

Skuteczny employer branding

Podstawą sukcesu budowania marki pracodawcy jest znajomość trendów, a także nowych technologii oraz odwaga we wprowadzaniu odważnych rozwiązań. Wszystko to ma jeden, główny cel – wykreowanie jasnego komunikatu: „jesteśmy firmą dla Ciebie”. Według raportu Employer Branding w Polsce, aż 52% firm zadeklarowało brak sprecyzowanej strategii budowania wizerunku pracodawcy. W praktyce oznacza to, że firmy muszą się naprawdę postarać i zaangażować w dotarcie do potencjalnego pracownika i przede wszystkim umiejętnie zachęcić go do zmiany pracy. Jednocześnie pracodawca musi stale dbać o obecnego pracownika, którego z każdej strony kuszą oferty pracy konkurencyjnych firm.

Marketing, PR czy HR?

Employer Branding graniczy zarówno z marketingiem, public relations i human resources. Dlatego tak ważne jest, aby umiejętnie połączyć te trzy dziedziny. W polskich firmach za aktywności ze strefy budowania wizerunku marki odpowiadają zazwyczaj pracownicy działu HR (37%), zarząd firmy (18%), dział marketingu (14%), kadra zarządzająca (12%) lub zespół złożony z przedstawicieli działu marketingu, komunikacji i działu personalnego (11%).

Dobierzemy działania dostosowane do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami: biuro@comunicativo.pl 606 221 784

Zobacz koniecznie

Czy każda firma powinna być w social media?

Media nazywane są czwartą władzą. Jednak, w dobie wszechobecnego Internetu, dynamika rozwoju mediów przypomina galopującego wierzchowca, […]

Blog firmowy, Marketing, social media

Sprzedaż w rękach PRu, czyli czy PR sprzedaje?

Chociaż pytanie wydaje się bardzo łatwe, to odpowiedź na nie już taka prosta nie jest. Jeśli […]

Public relations, Relacje z mediami

Dobry PR, to kompleksowy PR

Obszar działań public relations jest często utożsamiany wyłącznie z media relations bądź pisaniem tekstów np. do […]

Content marketing, Public relations

Łódź Kreuje © Comunicativo 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone Klauzula RODO Polityka Prywatności